Spotkanie autorskie

W dniu 27 stycznia 2017 r. w Galerii Kultury w Woźnikach odbyło się spotkanie autorskie z Bernardem Szczechem historykiem z Lubszy. Ma w swoim dorobku niezliczoną ilość publikacji będących skarbnicą nie tylko naszego regionu ,ale i Zabrza. Spotkanie przebiegało w dwóch częściach. Pierwsza część dotyczyła promocji nowo wydanej publikacji pana Szczecha ‘’Źródła do dziejów Woźnik 1206-1857’’.

W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta Woźnik Alojzy Cichowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Gorol , zaproszeni goście – historycy i zgromadzeni czytelnicy. Autor przybliżył zarys historii Woźnik w latach 1206- 1857 i opowiadał na wszystkie pytania czytelników. Prowadzona dyskusja i wzajemna wymiana doświadczeń upłynęła w miłej atmosferze.

W drugiej części spotkania Michał Grotecki – młody kompozytor ,laureat kilku ważnych nagród opowiadał nam o swojej kompozytorskiej twórczości. W 2014 r w Filharmonii Częstochowskiej zadebiutował koncertem jego utworu pt. ’’Strumień życia’’ ,jest to muzyka programowa opowiada o esensji życia. Podczas spotkania przedstawił nam kolejny skomponowany swój utwór z okazji 360 rocznicy zwycięskiej obrony Jasnej Góry w czasie ‘’potopu szwedzkiego’’. Utwór ‘’Oblężenie Jasnej Góry’’ stanowi muzyczną opowieść wspomnianych wyżej wydarzeń rozegranych zimą w 1655 roku. Młody kompozytor opowiadał, że utwór powstał w oparciu o opracowaną przez niego partię narratora na podstawie dokumentów ze zbiorów biblioteki na Jasnej Górze. Podczas spotkania mieliśmy okazję posłuchać jedną część prawykonania utworu , który był wykonany 20 listopada 2015 roku na Jasnej Górze. Słuchanie utworu przeniosło nas w wyobraźnię i wizję tamtych czasów.

Na koniec spotkania podziękowania na ręce autora i młodego zdolnego kompozytora naszej miejscowości złożył Burmistrz Miasta.